Faik Konitza

Bibliographie

Liens

En mémoire de Faik Konitza

Ne 15 dhjetor te vitit 1941, plot 76 vjet me pare, ne nje apartament, ne katin e dyte te kryeqytetit te SHBA-ve, vdiq nje shqiptar i madh ! Ndoshta nga me te medhenjte qe ka pasur Shqiperia ! Faik Konica e donte Shqiperine ne menyren e vet : Ja lartesonte emrin me punen, por dhe me emrin e tij, ja numeronte nje me nje gabimet sic dinte ta bente vetem ai !

Faik Bej Konica mbetet njeri unik, i paperseritshem dhe shqiptari me me hijeshi qe ka kaluar nga Saint-Gilles (Bruksel). Kudo qe shkoi ai la gjurme per vetveten dhe kombin e tij !

Prandaj sot, nese jeton ne Bruksel a te ka rene rruga ketej pari, kalo dhe nga rue dAlbanie 23 ne Saint-Gilles !

Kalo dhe nderoje ne menyren tende kete burre te madh te kombit tone !

 

Il y 76 ans, le 15 décembre 1941 est décédé le plus charmant des albanais qu’a connu Saint-Gilles !

Faik Konitza, aimait l’Albanie à sa manière !  Il a travaillé jour et nuit pour que le pays des Aigles soit connu et respecté, mais il a été sans pitié quant aux erreurs de sa patrie !

Ce grand monsieur restera unique et le plus charmant des albanais qu’a connu Saint-Gilles. 

La diaspora albanaise de Bruxelles te sera toujours reconnaissante Faik Konitza !

-------------------

Agenda

L'association en images

54517105_2440172006007693_11450885322309632_o.jpg

Archives